Opowiem Wam
o wnętrzach
Sezon 3 odcinek 8
Sezon 3 odcinek 8 "Pomysłowych projektów". Kolorowa kuchnia. Rezultat i informacje.

Jest jedna bardzo ważna zasada podczas projektowania wnętrz. Wiecie jaka? Zawsze musimy wiedzieć dla kogo projektujemy. Dotyczy to przestrzeni użyteczności publicznej, domów, mieszkań czy kuchni. Dana przestrzeń jest bowiem zawsze przez kogoś zamieszkana, użytkowana.

Ta zasada tyczy się również tych 4 m2 wydzielonych w kawalerce na 4 piętrze kamienicy na warszawskim Mokotowie (czwartym bez windy!).

Przeurocza Justyna, barwna i ciekawa kobieta, lubiąca wyzwania, nie zgadzająca się na nudę i pospolitość, była bohaterką 8 odcinka mojego programu. “Kupiła mnie” pozytywnym nastawieniem, uśmiechem i otwartością. Wymarzyła się jej kuchnia, w której będzie mogła gotować dla rodziny i przyjaciół, których jest ciągle w jej niewielkim mieszkaniu pełno. Gdyby była jak Carrie Bradshow z “Sexu w wielkim mieście” i piekarnika używała do przechowywania swetrów, byłoby mi dużo łatwiej. Ale Justyna gotuje! Dusi, smaży, piecze, mrozi. I weź tu urządź dla niej funkcjonalną kuchnię! I to za kwotę, którą dysponuję w programie.

No właśnie. Zazwyczaj o tym nie piszę, ale tym razem wspomnę. Przygotowując się do odcinka zawsze szykuję zestawienie i staram się nie przekraczać kwoty 12.000 zł. Nie oszukuję, nie ściemniam. Tak mnie wychowano. Jak coś jest ustalone, to się tego trzymam i już! Bez wyjątków.

Kuchnia za 12.000 zł? Da się? No da. Juz Wam opowiadam.

Ponieważ okno kuchenne u Justyny jest na wysokości 84 cm, od razu wiedziałam, że nie kupię szafek dolnych w sieciówce. Są one zazwyczaj w wysokości 90 cm z blatem. Można niby podciąć cokół, ale wygląda to nieładnie. Szafki zamówiłam więc u stolarza. Tylko dolne. Zrezygnowałam również z lodówki w zabudowie ze względu na koszt.

Kolor szafek? Wybrałam BŁĘKIT LODOWY z oferty Swiss Krono.

Co udało mi się zmieścić na dole. Zaczynając od lewej: pralka, zlew z szufladą na kosze, zmywarka, szuflady (których Justyna nigdy nie miała), płyta gazowa plus piekarnik, niewielkie cargo.

Szafki górne są z IKEI. Dodałam drewniane wstawki nawiązujące do blatu.

Pomiędzy szafkami zastosowaliśmy panel winylowy. Była do decyzja podyktowana czasem i ceną. Taki panel jest tani, bardzo wytrzymały i montuje się go w kilka minut bo jest samoprzylepny. Rewelacja!

Elegancji i błysku projektowi dodałam kolorem złotym. Pojawił się on w postaci uchwytów szafek dolnych, relingów i lamp.

 

 

Moje rady:

  • Najlepszym sposobem przechowywania rzeczy w kuchni są szuflady.
  • Wyposażenie szafki narożnej w kuchni jest drogie i mało pakowne. Dodatkowo szafka narożna zabiera nam miejsce, gdzie można zastosować szuflady. Niekiedy więc warto rozważyć, czy nie jest jednak korzystniejszym rozwiązaniem pozostawienie pustego rogu w zamian za kilka pakownych szuflad.
  • Panel winylowy jest bardzo wytrzymały i wodoodporny. Zastosuj go zamiast glazury lub terakoty, gdy nie masz czasu, funduszy ani umiejętności, a marzy Ci się zmiana.

Lista produktów:

Szafki górne IKEA Metod

Drewniane wstawki szafek górnych IKEA VADHOLMA

Panele winylowe Castorama

Zlew i bateria Allegro

Organizery ścienne IKEA HULTARP 

Uchwyty meblowe IKEA BAGGANAS

Kinkiety IKEA RANARP

Lampa sufitowa IKEA SOLKLINT

 

 

Pozostałe wpisy